Kapat

1 Mayıs 2017 Editörlerimizden Pazartesi’nin Banko Maçları


PAZARTESİ gününe ait yazarlarımızın Banko Maçlar diyebileceği 6 maç sizinle… Günün en değerli maçlarını yaklaşık yarım gün boyunca analizi yapılıyor,Çıkan maçlar son bir defa kontrol edilip yorumu ile birlikte size sunuluyor.Buradaki amacımız size verdiğimiz iddaa tahminleri ile kuponlarınıza ekliyeceğiniz maçtaki riski azaltmak ve para kazanmanızı sağlamak.

commercial photography locations

571 Kalmar – Halmstad
Ligin galibiyeti bulunmayan 2 takımından biri Kalmar. Aslına bakarsanız hafta arasındaki Malmö karşılaşmasına kadar da bunu kırmak adına bir reaksiyon göstermemişlerdi. O karşılaşmadaki 11 tercihinde önemli değişimler yapan hoca Swardh, maç sonunda gerek performans, gerekse skor bakımından istediklerini aldı. Hoca da zaten bu reaksiyondan oldukça memnun olduğunu ve lige yeni bir başlangıç yaptıklarını belirtti. Golcü Diouf’un dönüşüne rağmen hocanın son 11’de fazla bir değişime gitmesi beklenmiyor.

Konuk Halmstad son 4 maçlık tablonun gmsterdiği kadar kötü performans ortaya koymadı ancak Haksabanovic harici bir isimden yaratıcılık konusunda destek alamadıkları için skorlar pek olumlu olmadı. Özellikle de son Djurgarden karşılaşmasında en kötü ihtimalle 1 puanı hak ettiklerini rahatlıkla dile getirebiliriz. Alanı iyi savunmaya ve bana kalırsa günden güne de rakiplerini kaleden biraz daha uzakta tutmaya başladılar. Cezasını tamamlayan genç oyuncu Keita’nın da oynaması halinde orta alana tekrardan enerji katacağı kanısındayım.

Sıkı bir maç bizleri bekliyor. Golün gecikeceği her dakika Kalmar’ın aleyhine olabilir ki set hücumunu nasıl oynayabilecekleri noktasında da soru işaretleri var. Halmstad’ın bıracakağı az sayıda boşluk ile yapacağı az sayıdaki hataları da değerlendiremezlerse skor bulmakta zorlanabilirler. Kaldı ki onlar 2, Halmstad da 3 maçtır rakiplerine gol atamıyor. Hem taraf, hem de gol bahisleri açısından riski fazla bir maç. Oynamamak tercihim olur ancak illa bir işaretleme yapılacaksa öncelik dengeden yana olmalı.

572 Malmö – Örebro
Malmö hafta arasındaki Kalmar mücadelesinde bir iki rotasyonla sahaya çıkınca beklediğimden uzakta bir performans ortaya koydu. Özellikle de Rosenberg’in dinlendirilmesi sezon başından bu yana işleyen çarkın en önemli parçası olan ismin olmaması demekti ve nitekim de takımın hücum planları işlemedi. Berget – Cibicki forvet hattı beklenen uyumdan uzaktı. Şimdi Rosenberg de orta alanın önemli ismi Christiansen de dinlendiler.

Son Kalmar maçında forvet oynayan Berget ile Cibicki bu maçta kanatta oynayacaklar, ilerde ise Rosenberg ile Jeremejeff’i izleyeceğiz. Bu da fazlasıyla ofansif bir Malmö kadrosu demek ki hocanın ‘oyun anlayışımızı rakibe kabul ettirip sonuca gitmek istiyoruz’ açıklaması da aslında nasıl bir oyun akışı istediğinin göstergesi. Savunmanın önemli ismi Nielsen’in bu maçta oynayamayacağını da not olarak düşeyim.

Örebro son Hacken mücadelesinde ‘felaket’ bir performans ortaya koydu. İki önemli gol ayağı olmayan Hacken’a sayısız fırsat verdiler. Maçın adamının kalecileri Jansson seçilmesi her şeyi özetliyor. Tam 27 şut atıldı kalelerine. Öylesi net fırsatlar harcadı ki Hacken, maçın golsüz bitmesi tamamen şanssızlık. Bu savunma sorunlarının sadece o maç özelinde olmayışı onların bugün başını ağrıtacak en sıkıntılı nokta. Tempo yapan takımlar karşısında çok zorlandılar ilk 5 maçta. Bugün bunu yapabilecek kadro ve 19 bin taraftar desteğiyle sahaya çıkacak Malmö ile oynayacaklarını düşünürsek, benzeri pozisyonların sonucu noktasında son maç kadar şanslı olamayabilirler. En az 4 gol izleriz.

585 Djurgarden – Norrkoping
Djurgarden’da tecrübeli stoper Olsson ile takımın yetenekli ayaklarından El Kabir’in olmayışı sorun yaratabilir burada çünkü özellikle El Kabir’in karşısındaki savunmacıları zorda bırakan oyun yapısı Djuragrden hücum hattı için önemli. Bu iki eksiğin yanı sıra yine hücum hattından Mrabti’nin de durumu maç saatinde belli olacak ki bu da hücum hattının bir diğer önemli isminin yokluğu demek. Böylesi bir durumda Djurgarden’ın zorlanması beklenebilir ancak şu da unutulmamalı ki Kallström’ün orta alandan gönderdiği ters uzun toplar ile Engvall’ın form durumları özellikle de iç sahada bir şekilde rakip kilidini açmalarında etkili olabilir. Zaten Norrköping gibi hücum ederek kazanmayı amaçlayan takımlar karşısında bu yönleri daha fazla sivrilebiliyor, buna Malmö ve Elfsborg maçlarında şahit olduk.

Norrköping belki son 2 yıllık hücum temposundan bu yıl bir tık uzakta ancak son Jönköpings mücadelesinde forvet hattının kritik parçalarının tabelaya etki etmelerinin form durumu açısından önem arz ettiği kanısındayım. Oynadıkça ve tabela yaptıkça etkinliği artan bu isimlerin yakalayacağı olumlu performans süreci bu maçta da sürebilir. Djurgarden’ın zayıf karnı Kack – Gunnarsson arasına sızacak Norrköping hücum elemanlarına güvenim tam. Tele 2 Arena’da dış sahaya nazaran daha kendine güvenen bir yapıda oynayan Djurgarden’ın da son Halmstad maçındaki kötü performansı silmeye yönelik hücumda daha etkin bir görüntü sergileyeceğini düşünüyorum. Forma giyerse Badji’den de tabela beklentim var. Karşılıklı goller izleriz.


586 Sirius – Jonkopings
AIK’in sert oyunu karşısında etkisiz kalan Sirius, son iç saha maçını evinde değil Gefle’de oynamak zorudna kalmıştı. Düzelen çim sorununun ardından tekrardan kendi sahalarında oynayacaklar. 5 haftalık süreçte alınan 3 galibiyetin de suni çimde gelmesi dikkat çekici zira evlerinde doğal çim kullanıyorlar ve bu maça kadar bu zeminde almış oldukları bir puan henüz yok. Ancak şu da var ki takım kendi ayarındaki rakipler karşısında istediklerini daha iyi şekilde sahaya yansıtabildiğini bizlere gösterdi. Sirelius bu maçta da yok ancak Björkebaum dönüyor ve Sarfo’nun onun dönüşüyle bildiğimiz serbest orta alan rolüne bürüneceği düşüncesindeyim. Forvet hattını 3’leyen kanatlardan biri Ogbu diğeri de Nilsson olacak bir aksilik olmazsa.

Jönköpings’in kazandığı AIK maçı da dahil son birkaç haftalık süreçte yaşadığı performans düşüklüğünden bahsetmiştim. Çok ekstra bir performans göstermeyen Norrköping’e dahi hafta arası farklı kaybetmeleri bu açıdan beni şaşırtmadı. Oturmuş bir 11’leri var ve bir ya da birkaç parça olmadığında problemler yaşıyorlar. Son Norrköping maçında mesela hoca kadroda bir değişiklik yaptı ve oynanan futbol hemen negatif etkilendi. Bugün de Fendrich cezası nedeniyle bu deplasmanda forma giyemeyecek. AIK’ten kiralanan Gravius’un 11’de şans bulması bekleniyor.

Sirius’un burada bir adım önde olduğu kanısındayım ancak şunlar da önemli; takım son AIK maçındaki performansına nasıl reaksiyon gösterecek? Doğal çimde yaşanan performans düşüklüğü ve Sirius zemininin berabt hali. Jönköpings cephesinin de pas oyununu iyi oynayan yapısı ve ileri 3’lüsüyle hızlı hücumlara kalkabilmesini bu maçta ne kadar yansıtabileceğini iyi hesaplamak lazım. Savunma problemlerini çözmeleri çok kolay değil ancak bugün hücumda daha arzulu bir Jönköpings bekliyorum ben. Tercihim karşılıklı goller ve 2.5 gol üstü.

592 Silkeborg – Aarhus
Viborg karşısısında hiç de iyi sinyaller vermedi Silkeborg. Son dakikalara doğru yenen golle aldıkları yenilgiyi hak ettiler. Viborg arzulu oyunuyla ligde kalma yolunda daha istekliydi. Bugün karşılarında yine bu anlayışta bir takım, Aarhus bulacaklar.

Beraberlik dahi Aarhus’un istediği sonuç değil. Açık futbol oynamak durumundalar kalan 2 maçta 4 puanlık farkı kapatmaları için. Aarhus’ta Pedersen ve Rask kadroya döndüler, Olsen ise cezalı durumda. Ev sahibinde ise burnu kırılmasına rağmen Vendelbo maskeyle oynayabilecek. Özellikle de konuk takımın arzulu oyununun maçta bol pozisyona sebep olacağı kanısındayım. Tercihim 2.5 üst.

594 Sarpsborg – Rosenborg
Sarpsborg bu sezonun iddialı takımlarından. Mortensen ve Lindberg gibi önemli skor ayaklarına Fejzullahu’nun katılmasına sezon başı dikkat çekmişti ki o da geçtiğimiz hafta takımıyla ilk golünü attı. 5 haftalık süreçte aldıkları 4 galibiyet bu bakımdan sürpriz değil. Özellikle de iç sahada daha iyi bir Sarpsborg izliyoruz. Ligin en kaliteli takımı Rosenborg’tan bile daha fazla gol attılar bu haftaya kadar.

Rosenborg’un sezona oyun anlamında beklentilerin altında başladığını son Aalesund maçı öncesi dile getirmiştim. Nitekim de o maçı gol atamadan beraberlikle tamamladılar. Gol yollarındaki etkinlikleri düşüncelerin uzağında. Sarpsborg gibi zorlu bir deplasmandan da eli boş dönerlerse şaşırmayacağım. Ev sahibi bir adım önde benim nazarımda.