Kapat

808 İspanya – Rusya EuroBasket 2017 Basketbol Tahminleri

17 EYLÜL / Eurobasket 2017’nin bronz madalya maçında Avrupa şampiyonu unvanını İstanbul’da bırakan İspanya ile beklentileri aşıp finalin eşiğine kadar gelen Rusya karşılaşacak. İspanya yarı final mücadelesinde başarıya aç Slovenler karşısında bozguna uğrarken neredeyse hiç bir varlık gösteremedi.
Slovenya maçı öncesi İspanya için madalya turuna kadar kazanmaya yetecek kadar basketbol oynadılar ama karşılarındaki başarıya aç Slovenler karşısında önceki maçlardaki rölanti oyunlarını sergileyerek oyuna başlarlarsa başları ağrıyacağını garanti edebilirim. demiştim ki nitekim öyle oldu.

Vasat başlangıçtan sonra çift haneli farkla geriye düştükleri maçta bir daha toparlanamadılar. Gururlu İspanyollar için artık tek hedef 3.’lük maçını kazanarak evlerine bir madalya ile geri dönmek olacak. Rusya Alexey Shved’in etrafında oluşturduğu kadro ile geldiği İstanbul’dan buruk ama geleceğe umutla bakarak ayrılacak.

2007’de gelen şampiyonluktan sonra en önemli başarısını gösteren takım turnuva öncesi çeyrek finali göremezler diyenlere de performanslarıyla tokat gibi bir yanıt vermiş oldu. Sırbistan karşısında oynadıkları yarı final maçında savaştılar ancak açıkçası turnuvanın en iyi iki takımından biri olarak gözüken Sırplar önünde nefesleri yetmedi.

İspanya-Rusya bir prestij mücadelesinden fazlası değil ancak iki takımın da kazanmak için var güçleriyle mücadele edeceklerini tahmin etmek zor değil. İspanya galibiyetin favorisi ama Rusya karşısında maç sonunda 11 sayılık farka ulaşacaklarını düşünmüyorum.