Kapat

814 Slovenya – Sırbistan EuroBasket 2017 Basketbol Tahminleri

17 EYLÜL / Tarihinde hiç madalya alamamış Slovenya, peri masalını yaşıyor. Yarı finale yenilgisiz gelen ekipten kimse altın madalyaya alışkın İspanya karşısında tarihi bir skor ile rakiplerini süklase ederek finale çıkmayı başardı. Dragic ve Doncic başrolde olsa da topu çok iyi paylaştılar ve herkes skora katkıda bulundu.
Doncic, triple-double’a yakın bir performans ile göz kamaştırdı. Randolph ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Vidmar, Gasol’a üstünlük kurdu. Prepelic çok iyi bir turnuva geçiriyor. NBA’de çok uzun yıllardır asistan koç olarak çalışan Kokoshkov’un da takımın başarısında payı büyük.

Sırbistan geçen sezonki Olimpiyatlar’da altın madalya alan takımdan aktif rotasyonda sadece 3 oyuncuyu kullansa da geniş oyuncu yelpazesi ile turnuvanın favorilerinden biriydi ve grup aşamasında üçlü averajla birinci olarak çıkınca ardından finale kadar yolları adeta açıldı ve bunu da değerlendirdiler.

Turnuvadaki tek mağlubiyeti aldıkları Rusya karşısında Marjanovic ağırlıklı olarak boyalı alandan rakibi ezerek ve Bogdanovic’in de karar mercii olarak takımını sürüklemesi ile galibiyete uzandılar. Bir ara 16 sayı önde oldukları maçta son çeyrekte geri düşme tehlikesini yaşadılar. Lucic faydalı oynadı.

Jovic sakatlandı ve bir daha oyuna dönmedi. Dirseğinden sakatlığı olan Jovic’in durumunun ciddi olmadığı ve oynamak istediği belirtiliyor. Maç günü sabahı antrenmandan önce durumu biraz daha netlik kazanacakmış.2009’dan sonra ilk kez finale çıkan Sırbistan bu maçı da kazanırsa turnuvayı önceki iki Avrupa Şampiyonası’nda yarı final oynamayan takımlarla oynayarak yapmış olacak.

Marjanovic’in üzerinde bu kez Vidmar caydırıcı olabilir. Doncic başta olmak üzere Bogdanovic’e yapılacak baskı biraz daha topun elinde kalmasına ve biraz daha az verimli hücum etmelerine sebep olabilir. Slovenya’nın erken müsait pozisyonda sayı bulma potansiyelinin yüksek olması bu maçta da yüksek skor üretebileceklerini düşündürüyor.

Finaller genelde gergin ve düşük skorlu geçeceği düşünülse de bu kez yüksek skorlu bir final olmasını bekliyorum. Slovenya’nın da Dragic’in son turnuvasında peri masalını sürdürüp şampiyonluğa ulaşmasını bekliyorum.