Kapat

982 Yunanistan – Rusya EuroBasket 2017 Basketbol Tahminleri

13 EYLÜL /  Yunanistan, turnuva başladığından beri saha içi sorunlarının yanı sıra saha dışı problemlerle de uğraşıyordu. Finlandiya mağlubiyeti sonrası Thanasis Antetokounmpo’nun Yunan medyasına verdiği röportajda sadece yüreğiyle oynayan oyuncular milli takıma gelmeli demişti.

Bu açıklamalarla beraber kaosun daha da büyüyebileceği konuşuluyordu fakat Yunanistan, Polonya galibiyetiyle son 16 turuna kalmayı başarmıştı. Grup aşamasına kusursuz geçen Litvanya’yı da iyi bir basketbolla elemelerinin ardından bir anda kendilerini çeyrek finalde buldular.

Sloukas turnuvanın başından beri takımını sırtlamış durumda. İlk maçlarda büyük hayal kırıklığı yaratan Calathes, Polonya ve Litvanya maçlarında beklenen performansı sergiledi. Son maçta Bourousis’in de devreye girmesiyle beraber beklediğimiz Yunanistan’ı izledik.

Tabii Yunanistan için grubu dördüncü bitirmek ilk başta çok kötü gözükse de Litvanya galibiyetiyle bir anda madalya yolunu da açmış oldu. Finale kadar İspanya’dan kaçmış oldular. Rusya grup aşamasında sadece tek mağlubiyet alsa da üçlü averajda grubu üçüncü sırada bitirmişti.

Hırvatistan zorlu bir eşleşme gibi gözükse de Hırvatları eleyebileceklerini yazmıştım nitekim yanıltmadılar. Rusya alınan sonuçlardan bağımsız şu ana kadar sergilediği performansla beni en fazla şaşırtan takım. Alexey Shved kariyerinin en olgun basketbolunu oynuyor.

Daha önemlisi tüm takım onun liderliğini kabullenmiş durumda. Hırvatistan karşısında yine muazzam oynadı. İki takım grup aşamasında karşı karşıya gelmiş olsa net bir şekilde Rusya derdim fakat Yunanistan, Litvanya karşısında sergilediği performansla benim için bu karşılaşmada favori olan taraf. Yunanistan’ın zorda olsa kazanacağına inanıyorum.